Innowacje w odpowiedzi na potrzeby klientów

ARTYKUŁ Z HBRP NR 101-102 (LIPIEC – SIERPIEŃ 2011)

Nawet najmniejsze innowacyjne pomysły i rozwiązania wykorzystane w istniejących produktach mogą mieć duży wpływ na budowanie wizerunku firmy jako przedsiębiorstwa nowoczesnego i spełniającego oczekiwania klientów.

W wielu branżach, w których produkty mocno uzależnione są od mody i od zmieniającego się stylu życia konsumentów, by wyróżnić się na tle konkurencji konieczne jest wprowadzanie na rynek nowych rozwiązań. Ta zasada dotyczy także sektora małych urządzeń gospodarstwa domowego, jednak rewolucyjne nowości pojawiają się na tym rynku stosunkowo rzadko, a większość wykorzystywanych dziś urządzeń AGD została opracowana wiele lat temu. Dlatego wprowadzane zmiany najczęściej nie obejmują całej branży, a jedynie określone kategorie produktów.

Regularne dostarczanie na rynek kolejnych generacji produktów jest kosztownym i ryzykownym przedsięwzięciem. Wymaga też angażowania różnorodnych zasobów firmy. Nie koncentrują się one na dziale R&D, ale zataczają koło przez wiele innych obszarów firmy takich jak: dział marketingu , zakupy czy też produkcja . Istotą takiego podejścia jest bowiem interdyscyplinarność prac nad nowymi koncepcjami. W ich wyniku na rynek trafiają nowe produkty, które zawierają w sobie nowe rozwiązania. Nie koniecznie muszą to być bardzo skomplikowane innowacje – często to właśnie te drobne, teoretycznie prawie kosmetyczne zmiany stanowią istotną korzyść dla docelowego odbiorcy.

Generalne potrzeby konsumentów w obszarze produktów AGD nie ulegają szybko dużym zmianom. Nadal potrzebują urządzeń do prasowania, odkurzania, mielenia, cięcia itp. Producenci szukają więc możliwości wprowadzania w istniejących już produktach nawet drobnych i tym samym tańszych innowacyjnych rozwiązań. Aby sprostać temu zadaniu muszą na bieżąco śledzić rynkowe trendy oraz odkrywać nowe, nawet najmniejsze, ale nie zaspokojone jeszcze potrzeby klientów.

Przykładem takiej taniej innowacji wynikającej z obserwacji potrzeb klientów są kolorowe ramki w workach do odkurzaczy, wprowadzone na rynek przez firmę Zelmer. Każdy, kto choć raz poszukiwał w sklepie worka do swojego odkurzacza wie, że znalezienie właściwego typu wymaga często umiejętności niemal detektywistycznych. Nie wiadomo, czy szukać worka po typie odkurzacza, a może po nazwie handlowej, czy też po samym typie worka. Obserwacja zdezorientowanych klientów, doprowadziła do wprowadzenia w różnych typach odkurzaczy, kolorowych naklejek, które ułatwiają wybór odpowiedniego worka na śmieci w tym samym kolorze ramki. Konsument musi jedynie zapamiętać jakiej marki ma odkurzacz i kolor naklejki. To banalne w swojej prostocie rozwiązanie ma jeszcze jedną ogromną zaletę. W ogromie oferowanych przez różnych dostawców worków do odkurzaczy skłania konsumenta do wyboru oryginalnych akcesoriów. Dzięki czemu dodatkowo wzrasta ich sprzedaż, a spada ryzyko niezadowolenia klienta po użyciu niesprawdzonych zamienników innych firm.

Wykorzystywanie koloru lub zestawień kolorystycznych jest skutecznym sposobem wspomagania nowości produktowych, choć w powszechnym rozumieniu innowacji jako przełomowego rozwiązania technicznego, kolor nie jest w ogóle brany pod uwagę. Bo czy w ogóle kolor można nazwać innowacją? W oderwaniu od produktu i od branży pewnie nie, ale już jego oryginalne zastosowanie w konkretnym urządzeniu tak. W tradycyjnym rozumieniu niektóre kolory „nie pasują” do niektórych produktów. Przełamanie takiego myślenia może jednak dać doskonałe efekty. Takim przykładem było zastosowanie przez nas po raz pierwszy białego koloru na obudowę odkurzacza. Badania trendów wzorniczych wyraźnie wskazywały na to, że w niedługim czasie ten kolor zyska na popularności. Tak też się stało, choć początkowo mieliśmy wątpliwości, czy konsumenci zaakceptują biel do urządzenia sprzątającego. Odwaga w tym przypadku nie tylko się opłaciła, ale pozostanie mnie pozwoliła firmie pozostać w tyle w kwestii oczekiwań estetycznych konsumentów. Zanim konkurencja wprowadziła na polski rynek odkurzacze z dominującym białym kolorem, my już mieliśmy je w ofercie. W podobny sposób podeszliśmy do wykorzystania na obudowie sprzętu gospodarstwa domowego graficznych ornamentów popularnych w urządzeniach elektroniki użytkowej. Obserwacja upodobań konsumentów pozwoliła nam , opracować nowe wzory na wybranych produktach. Gdybyśmy obserwowali tylko poczynania konkurencji, bez analizowana tego co będzie podobało się konsumentom, moglibyśmy być jedynie naśladowcą, a nie kreatorem nowych pomysłów.

Pracując nad nowymi produktami mamy świadomość, że czasami wystarczy nieznaczne zwiększyć nakłady na i tak konieczne wzornictwo, aby w efekcie otrzymać produkt, który wpasowuje się w funkcjonalne i estetyczne oczekiwania konkretnych grup klientów. Często również właśnie dzięki projektom wzorniczym w łatwy sposób można zaspokoić zaniedbywane dotychczas potrzeby. Obserwacja trendów konsumenckich i rozwoju sposobów działania wielu firm wskazują, że szersze podejście do zagadnienia designu jest niezbędne. To właśnie we wzornictwie kryje się potencjał na stosunkowo tanie uzyskiwanie przewag konkurencyjnych, które mogą skutkować wzrostem popularności produktu na rynku. Mądre wykorzystanie tej szansy nie jest bardzo kosztowne, a przynosi doskonałe efekty rynkowe.

Obserwacja potrzeb konsumentów i poszukiwanie tych nie do końca zaspokojonych odnosi się także do usprawnień rozwiązań technicznych. Analizując portfel naszych produktów, staramy się wyłapywać powiązania pomiędzy funkcjami i ich wykorzystywaniem w różnych urządzeniach – w zupełniej innej kategorii produktowej. Dzięki takiemu podejściu mogliśmy szeroko rozbudować gamę dodatkowych przystawek do urządzeń, które znacznie zwiększają zakres możliwości ich stosowania (np.maszynka do mielenia ma przystawki do wyciskania soków i mielenia żarnowego). Równocześnie możliwość kupienia osobnego elementu pozwala konsumentowi na skomponowanie zestawu zgodnego z jego indywidualnymi potrzebami. Oznacza to, że na koniec klient nie jest ograniczony podstawowymi funkcjami zakupionego wyrobu lecz w rzeczywistości kupuje napęd do urządzenia wielofunkcyjnego, którego docelowe zastosowanie może sam zdefiniować.